FON – Java web

Naziv školeFakultet organizacionih nauka
MestoBeograd
Programski jezikJava web
Broj polaznika20
Veličina pojedinačne grupe (broj polaznika)20
Trajanje ukupnog programa (u nedeljama)25
Trajanje obuka (broj nastavnih časova)250
Trajanje programa stručnih praksi120 sati
Broj mesta za stručnu praksupraksa je obezbeđena za sve polaznike obuke
Firme u kojima će se sprovoditi stručna praksa i broj mesta u svakojMera Software Services (6); MSGnetconomy (3); Plus Plus Nove tehnologije (3), Logit doo (6); MSG Global solutions (3)
Raspored časova (dani i sati; navesti eventualne periode pauza u radu)Predavanja i vežbe će se izvoditi u sledećim terminima: ponedeljak, sreda i petak 18.00h do 21.30h; i subotom od 10.30h do 14.00. Dnevna dinamika izvođenja obuke je u trajanju od 4 časa (po 45 min) sa 30 min pauze. Navedeni termini su raspoloživi termini, dok se konkretni termini definišu sa dinamikom usvajanja znanja, svake nedelje za narednu nedelju.
Očekivanja od polaznika van nastave (okviran broj sati nedeljno za domaće zadatke, samostalan rad, itd)U cilju savladavanja programa obuke, polaznici će raditi domaće zadatke i projektni zadatak, imati na raspolaganju termin za konsutlacije, periodična testiranja nakon završenih celina i završno testiranje. Nakon osnovne obuke, polaznicima je na raspolaganju pohađanje dodatnih radionica o pokretanju i razvoju poslovnih ideja, unapređenju veština adaptacije na novo radno okruženje i upoznavanje sa pozicijom Java programera u IT industriji. Od polaznika se očekuje da redovno pohađaju obuku, aktivno učestvuju na nastavi i rade na programskim zadacima.
Kriterijumi za izdavanje sertifikata o uspešno završenom programuFakultet izdaje 2 vrste sertifikata: Potvrda o odslušanoj obuci po modelu Fakulteta organizacionih nauka ( Potvrdu dobijaju svi polaznici koji nisu odustali od obuke i nemaju više od 20% opravdanih izostanaka), Junior Java Programer sertifikat po modelu Fakulteta organizacionih nauka ( Sertifikat dobijaju svi polaznici koji nisu odustali od obuke, nemaju više od 20% opravdanih izostanaka i uspešno su položili završni test)
Očekivani ishodi/rezultati programaSvrha i cilj obuke je da polaznici steknu znanja o principima programiranja, objektno-orijentisanom programiranju, osnovnim konceptima i radu sa bazama podataka, osnovnim konceptima i tehnologijama za izradu veb aplikacija i Java tehnologijama za izradu veb aplikacija. Sticanjem navedenih znanja polaznici će se osposobiti da mogu da konkurišu za pozicije Junior Java programera i Junior Java veb programera.
Nakon odslušane obuke polaznici će imati znanja o osnovnim pravilima (principima) projektovanja, implementacije i dokumentovanja programa, koja su prihvaćena u većini metoda i tehnika programiranja u svim oblastima primene računara. Кandidati će biti osposobljeni za razvoja objektno-orijentisanih Java aplikacija i razumevanje koncepata relacionog modela i relacione baze podataka, kao i načina pristupa relacionim sistemima podataka iz Java aplikacija. Кandidati će biti osposobljeni da samostalno i u timi razvijaju veb aplikacije i koriste Javine tehnologije za razvoj istih. Pored toga, kandidati će biti uvedeni u proces razvoja sofvera prolaskom kroz sve faze životnog ciklusa softvera.



Kratak opis programa i metodologije (1-2 pasusa, uključujući opis obuke, opis stručnih praksi, programe dodatnih veština i eventualne dodatne elemente)Obuka se realizuje u grupi od po dvadeset polaznika, koncipirana tako da obuhvata:
Teorijska predavanja;
- Praktične vežbe;
- Izradu domaćih zadataka;
- Projektni zadatak u saradnji sa ekspertom iz prakse;
- Кonsultacije sa predavačima i ekspertima iz prakse;
- Periodično testiranje po završetku predmetnih oblasti;
- Završno testiranje za sticanje sertifikata junior programera;
- Dodatne radionice za razvoj specifičnih znanja za pokretanja sopstvenog biznisa i samozapošljavanja, unapređenja mekih veština adaptacije u poslovnom okruženju;

Кako bi se obezbedio uspeh obuke, umanjili rizici i obezbedili uslovi za lakše savladavanje gradiva, rezervisan je veći broj termina (raspoloživi termini) u kojima se može realizovati obuka. Na ovaj način predavačima je omogućeno da odrede pauzu ili intenziviraju, odnosno relaksiraju planirane aktivnosti u skladu sa dinamikom usvajanja znanja. Uzimajući navedeno u obzir, dinamika radnih dana u nedelji (termini nastave i konsultacija) za obuku će se usklađivati po tematskim jedinicama, a pre svega sa dinamikom usvajanja znanja polaznika.
Polaznici će moći da dolaze na individualne i grupne konsultacije radi razjašnjenja bilo koje nejasnoće. Predviđena su dva termina konsultacija svake nedelje u trajanju od po 45 minuta.
Svaki polaznik tokom trajanja obuke ima svoje računarsko mesto na kome će raditi. Takođe, svakom polazniku će biti otvoren nalog kojim se obezbeđuje pristup računarima, elektronskoj pošti i svim ostalim alatima neophodnim za realizaciju obuke.
Obuku realizuju predavači sa Fakulteta organizacionih nauka u saradnji sa individualno angažovanim stručnjacima iz prakse.

Termin plan
Selekcija i upis: januar 2019.
Predavanja i vežbe (250 časova): januar 2019. – jul 2019. godine
Mentorski rad i karijerno vođenje i savetovanje (20 časova): januar 2019. – jul 2019. godine
Završni test: jul 2019. godine
Praksa u IT kompaniji (120 sati): jul 2019. – oktobar 2019.
Dodatno praćenje po završetku obuke i prakse: oktobar 2019. – januar 2020. godine

Link za detaljniji opis programa (kurikulum, materijali, metodologija)https://drive.google.com/file/d/11vcGdH-exz3oLPTViajPMoko9Dv4Xwfz/view?usp=sharing
Opis procesa selekcije (pisani test, razgovor, drugo)Selekcija kandidata obuhvata sprovođenje testiranja i intervjua. Svi kandidati će biti pozvani na grupno testiranje testom opštih pojmova u oblasti informacionih tehnologija i znanja engleskog jezika. Nakon obrade rezultata testova biće formirana rang lista kandidata. Na osnovu rezultata na testovima kandidati će biti rangirani (60% skora zavisi od testa opštih IT pojmova, 40% se odnosi na skor sa testa engleskog jezika). Prema poziciji na rang listi kandidati će biti pozivani u drugi krug selekcije koji se sprovodi putem intervjua sa kandidatima.
Opis selekcije: test (broj pitanja, trajanje, način ocenjivanja, link ka primerima pitanja)Testiranje predznanja kandidata iz oblasti informacionih tehnologija pripremaju profesori Fakulteta organizacionih nauka koji su angažovani na izvođenju obuke. Test će obuhvatiti 15 pitanja, pri čemu će polovina testirati logičko razmišljanje kandidata, dok se drugom polovinom testira ošta informatička pismenost. Pitanja su koncipirana na način da je za svako pitanje ponuđeno 4 odgovora, pri čemu je samo jedan odgovor tačan. Rezultati će biti sabrani na osnovu ukupnog broja tačnih odgovora, prema ključu testa. Testom se neće proveravati znanja iz programiranja.
Testiranje znanja engleskog jezika pripremaju profesori Fakulteta organizacionih nauka koji su angažovani na redovnom izvođenju nastave iz engleskog jezika. Test će obuhvatiti 40 pitanja. Pitanja su koncipirana na način da je za svako pitanje ponuđeno 4 odgovora, pri čemu je samo jedan odgovor tačan. Rezultati će biti sabrani na osnovu ukupnog broja tačnih odgovora, prema ključu testa. Testiranje traje ukupno 60 min, po 30 min za svaki deo testa (opšti IT test i test engleskog jezika).
Opis selekcije: razgovor Intervjui će se realizovati radnim danima u popodnevnim časovima od 18:00 do 21:00 i po potrebi vikendom, u trajanju od 10 do 15 minuta po kandidatu. Кomisija za sprovođenje intervjua sastoji se od tri člana, dva nezavisna procenjivača u domenu procenjivanja opšte spremnosti, motivacije, komunikacionih veština i razvojnih potencijala i jedan član kao predstavnik predavača na obuci sa ciljem procene kognitivnih veština i opšte logike karakteristične za uspešnost u savladavanju programskih jezika.
Opis selekcije: (upisati)Selekcija kandidata obuhvata sprovođenje testiranja i intervjua. Svi kandidati će biti pozvani na grupno testiranje testom opštih pojmova u oblasti informacionih tehnologija i znanja engleskog jezika. Nakon obrade rezultata testova biće formirana rang lista kandidata, prema kojoj će 40 kandidata biti pozvano u drugi krug selekcije odnosno na intervju. Pre realizacije drugog kruga, kandidati će imati mogućnost da dođu na uvid u rezultate testova. Prema ukupnom skoru sa testa i intervjua, najbolje rangiranih 20 kandidata će biti upisano na obuku. Opšti kriterijumi koji se procenjuju u selekciji su procena predznanja iz oblasti informacionih tehnologija i engleskog jezika, spremnost da se prati program, adekvatna motivacija: spremnost (očekivani nivo), istrajnost (očekivani nivo), razvojni ciljevi (očekivani nivo), usaglašenost sa ciljevima programa, dobri izgledi za buduću karijeru, kapacitet za razvoj profesionalnih i komunikacionih veština (soft skills) neophodnih za prilagođavanje promeni u karijeri.
U slučaju odustajanja ili nedolaska na testiranje/intervju biće pozvan naredni kandidat prema rangu na listi rezultata. U slučaju odustajanja ili ne dolaska na upis obuke, bez prethodne najave, kandidat će izgubiti pravo upisa na obuku