Poslovni inkubator Valjevo

Naziv školeUdruženje za istraživanje i razvoj "Poslovni inkubator" Valjevo
MestoValjevo
Programski jezikRazvoj veb aplikacija i primena interneta stvari (HTML5, CSS3, JavaScript, SQL, C/C++, objektno-orijentisani PHP, Laravel)
Broj polaznika20 polaznika
Veličina pojedinačne grupe (broj polaznika)20 polaznika
Trajanje ukupnog programa (u nedeljama)24 (obuka) + 8 (prakse)
Trajanje obuka (broj nastavnih časova)290 časova
Trajanje programa stručnih praksi120 sati u toku 8 nedelja
Broj mesta za stručnu praksu20 mesta
Firme u kojima će se sprovoditi stručna praksa i broj mesta u svakojVega d.o.o. (4), Top-Tim d.o.o. (4), Zanus d.o.o. (3), UTD "Narcis Divčibare" (4), Tomas-komerc d.o.o. (2), Fakultet zdravstvenih, pravnih i poslovnih studija Valjevo (3)
Raspored časova (dani i sati; navesti eventualne periode pauza u radu)Tri/četiri puta nedeljno od 18 časova - 2 bloka od 1,5 sata sa pauzom od 30 minuta. Nastava subotom u skladu sa potrebama grupe.
Tačan raspored će biti definisan nakon dogovora sa polaznicima. 12-16 časova nedeljno u proseku.
Očekivanja od polaznika van nastave (okviran broj sati nedeljno za domaće zadatke, samostalan rad, itd)Na svaki održan nastavni čas, polaznik treba da uloži još toliko vremena za samostalan rad kroz domaće zadatke i praktične projekte.
Kriterijumi za izdavanje sertifikata o uspešno završenom programuKako bi se smatralo da je polaznik uspešno završio obuku, potrebno je da:
- je procenat prisustva časovima veći od 90 odsto;
- je obavljena predviđena praksa;
- da postoji konkretan rezultat odrađene prakse (rešen problem u preduzeću, napravljen softver itd.).
Očekivani ishodi/rezultati programaOčekivani ishod je stvaranje savremenog IT stručnjaka koji će posedovati sledeće konkretna znanja i sposobnosti:
- Razvoj dizajna veb aplikacije korišćenjem CSS3 tehnologija, kao i korišćem savremenim biblioteka poput Booststrap-a u cilju stvaranja responzivne aplikacije.
- Projektovanje i pravljenje savremene relacione baze podataka, kao i pisanje složenih SQL naredbi za rad sa podacima u toj bazi podataka.
- Razvoj veb aplikacija zasnovanih na PHP jeziku, ali i na Laravel radnoj platformi.
- Rad sa veb servisima zasnovanim na REST tehnologijama, uz adekvatno znanje upotrebe JSON opisnog jezika, kao i konfigurisanja veb servera u cilju optimalnog rada veb servisa.
- Razvoj pametnih uređaja zasnovanih na internetu stvari korišćenjem Arduino i RaspberryPI mikrokontrolera, poznavanje rada sa senzorima, elektro-motorima, ulaznim i ilaznim komponentama.
- Razumevanje povezivanja svih prethodnih sistema u jedan složen distribuirani sistem zasnovan na komunikaciji pomoću savremenih veb servisa.
- Uspešno korišćenje veština usmene i pisane komunikacije u poslovnom okruženju, neverbalne komunikacije, pravila poslovnog bontona, razumavanje značaja interkulturalne poslovne komunikacije, primenjivanje raznovrsnih vidova i metoda efikasne poslovne komunikacije u svom poslovnom i radnom okruženju.
Kratak opis programa i metodologije (1-2 pasusa, uključujući opis obuke, opis stručnih praksi, programe dodatnih veština i eventualne dodatne elemente)Obuka "Razvoj PHP veb aplikacija i primena interneta stvari" je orijentisana na izučavanje tehnologija samostalnog razvoja veb aplikacija uz korišćenje savremenih alata i tehnologija. Prvi deo kursa od 250 časova čine tehnologije veb dizajna i razvoja klijentskog dela aplikacija – HTML5, CSS3 i Bootstrap. Potom, polaznici će učiti osnove programiranja korišćenjem jezika C/C++ - ovaj jezik je odabran ne samo zbog svoje važnosti i upotrebljivosti, već i zbog toga što se koristi za rad na programabilnim mikrokontrolerima tipa Arduino. Arduino platforma je stekla popularnost jer omogućava polaznicima da ne samo isprobaju naredbe programskih jezika na računaru, već i da naprave fizički uređaj koji ima određene senzore, servo motore, tastaturu, ekran itd – na ovaj način polaznici mogu praviti uređaje za tehnologije interneta stvari koje postaju sve aktuelnije.
Nakon naučenih osnova programiranja, prelazi se na rad sa dinamičkim slojem razvoja veb aplikacija u jeziku JavaScript, kao i na razumevanje rada baza podataka i jezika SQL, a zatim se prelazi na serversko programiranje pomoću programskog objektno orijentisanog jezika PHP, kao i na korišćenje razvojne platforme Laravel koja je trenutno jedna od najtraženijih za programski jezik PHP. U toku rada sa serverskim programiranjem pomoću PHP/Laravel platformi, polaznici će razvijati i razne primere distribuiranih sistema koji uključuju povezivanje raznih vrsta uređaja korišćenjem veb servisa – korišćenjem REST tehnologija, napraviće mrežu računara, telefona i Arduino uređaja koje su sami razvili, a koji međusobno komuniciraju i razmenjuju podatke dobijene kao ulaz sa tastature ili senzora.

Dodatnih 40 časova obuke predviđeno je za oblast sticanja mekih veština koje su korisne u svakodnevnom radu:
- Poslovna komunikacija i razvoj poslovnih veština;
- Predstavljanje sebe i biznisa na internetu;
- Kreiranje novog digitalnog proizvoda pomoću Lego Serious Play metodologije.
Link za detaljniji opis programa (kurikulum, materijali, metodologija)https://www.dropbox.com/s/1dp4kkd34z1semp/Detaljniji%20opis%20programa%2C%20Poslovni%20inkubator%20Valjevo.pdf?dl=0
Opis procesa selekcije (pisani test, razgovor, drugo)Proces selekcije će sprovoditi tročlana komisija koju će činiti:
- jedan član čija je uža stručna oblast psihologija,
- jedan član čija je uža oblast IT,
- jedan član čija je uža stručna oblast rad sa ljudskim resursima.

Proces selekcije će se sprovoditi na način da se svim učesnicima pruži ravnopravan tretman nezavisno od predznanja, pola, godišta itd., a biće podeljen u dve celine:
- testa (80% bodova),
- intervju koji će biti sproveden sa svakim kandidatom (20% bodova).
Opis selekcije: test (broj pitanja, trajanje, način ocenjivanja, link ka primerima pitanja)Test obuhvata psihološku procenu kandidata, proveru znanja engleskog jezika i proveru informatičkih predznanja. Izrada testa će nositi najveći broj bodova jer predstavlja egzaktan način provere. Svrha testa je da se utvrde predznanja koja kandidat poseduje, kao i da li će se uklopiti u grupu polaznika. Test ima 30 pitanja i radiće se 30 minuta. Sastoji se od otvorenih i zatvorenih pitanja koja ukupno nose do 80 bodova. Pitanja vezana za informacione tehnologije nisu vezana za konkretne tehnologije, već je njihov cilj stvaranje slike o informatičkom razumevanju kandidata i toga koliko ga zanima IT oblast. Pitanja vezana za psihološku procenu služe za stvaranje profila kandidata, razumevanje njegovih interesovanja i utvrđivanja da li je pogodan da bude izabran za polaznika i da li će biti u mogućnosti da završi Obuku do kraja.
Opis selekcije: razgovor Intervju će biti prilika za svakog kandidata da pokaže dodatne sposobnosti i znanja koje možda nije imao prilike da pokaže na samom testu i da za to dobije dodatne bodove. Maksimalan broj bodova koje kandidat može da dobije u razgovoru sa Komisijom je 20.
Opis selekcije: (upisati)Nakon formiranja liste sa bodovima, biće objavljena rang lista. Prvih 20 kandidata sa liste će postati polaznici obuke.