Metodologija testiranja

Svrha selekcije i testiranja

Kao deo procesa odabira 2000 kandidata koji najviše odgovaraju zahtevima programa, svi kandidati će proći kroz proces selekcije. Važno je da znate da je proces selekcije odabir onih kandidata koji, od prijavljenih, najviše odgovaraju zahtevima posla koji obavlja programer. Uspeh u ovom procesu selekcije znači da je kandidat pokazao bolje postignuće u tom trenutku od ostalih koji su se prijavili. Neuspeh ne znači da osoba nema sposobnosti i predispozicije za IT programiranje već da je u ovom programu bilo više kandidata koji su u tom trenutku imali bolje postignuće od njega.

Selekcija uključuje on-line testiranje i rešavanje zadataka koji su tako odabrani da mere sposobnosti koje predstavljaju dobru predispoziciju za uspeh u  IT programiranju. Za njihovo rešavanje nije potrebno  nikakvo predznanje iz ove niti bilo koje druge oblasti, tako da je traženje pomoći prilikom testiranja nepotrebno, čak može da bude i kontraproduktivno (ukoliko osoba koju zovemo da nam pomogne ima niže merene sposobnosti od kandidata). Osim ovoga, testiranje obuhvata i test znanja iz engleskog jezika.

Rezultat koji svaki kandidat postigne na testovima se poredi sa rezultatima ostalih kandidata i na osnovu toga se određuje mesto koje kandidat zauzima na rang listi. Apsolutni rezultat svakog kandidata nije toliko važan koliko relativan – njegovo postignuće u odnosu na postignuće grupe (ostalih kandidata).

U tom smislu svi kandidati imaju iste mogućnosti tokom ovog procesa.

Procedura testiranja

Testiranje se radi preko online platforme Total Assessment, a radićete ga od kuće.

Na email koji ste ostavili prilikom prijave dobićete link preko kojeg ćete moći da pristupite patformi, PIN kod i broj telefona za pokretanje testiranja. Platforma je vrlo jednostavna za upotrebu, potrebno je samo da pratite uputstva koje vam sistem bude davao.

U slučaju da niste dobili poruku na mail, obavezno provetite spam.

U email poruci od Total Assessment dobićete detaljnije informacije o tome kako da pristupite platformi, šta da radite i kome da se obratite ukoliko budete imali teškoće prilikom testiranja.

Važno je da znate da ćete link moći da pokrenete jedino preko računara.

Molimo Vas da redovno proveravate email koji ste ostavili u prijavi !

Ukoliko budete imali bilo kakvo pitanje vezano za samu proceduru testiranja ili tehničke teškoće, možete
nam pisati na testiranje@totalassessment.net, pri čemu Vas molimo da nam u poruci napišete ime,
prezime i broj telefona. U slučaju hitnih tehničkih teškoća, zovite nas na +381 646417077.

O testiranju 

Cilj testiranja je da se na osnovu objektivnih mera napravi ranglista kandidata za program IT prekvalifikacija. Model na osnovu koga će se izvršiti rangiranje baziran je na podacima iz Mreže informacija o zanimanjima poznatoj kao O*NET (The Occupational Information Network) koja predstavlja „prototip za novi pristup prikupljanju, distribuciji i analizi profesionalnih podataka“ (Peterson et al., 2001) i to u  jednom od šest O*NET-ovih domena, koji se naziva „karakteristike zaposlenih“ (worker characteristics). Karakteristike zaposlenih koje su preduslov za uspeh u obrazovanju i radnu uspešnost, prema ovoj bazi znanja, su, između ostalog  sposobnosti i profesionalna interesovanja koja će se procenjivati tokom ovog procesa selekcije.

  1. Sposobnosti – od širokog sprektra sposobnosti neophodnih za različita zanimanja za ovu priliku biće procenjivano deduktivno rezonovanje, induktivno zaključivanje, numeričko rezonovanje, radna memomirija, prostorno rezonovanje. Ove sposobnosti procenjivaće se na osnovu nekoliko grupa zadataka :

Zadaci tzv. numeričkih nizova koji procenjuju sposobnost brzog shvatanja odnosa između brojeva i nalaženja pravila po kojem se brojevi nalaze u nizu. Svaki zadatak se sastoji od niza brojeva koji se smenjuju jedan za drugim po nekom pravilu. Zadatak ispitanika je da nađe pravilo i na osnovu tog pravila, od ponuđenih datih brojeva, izabere onaj koji nastavlja niz. Zadaci su sve teži, a vreme za rad ograničeno i gotovo  niko ne može da reši sve zadatke.

  • Zadaci koji procenjuju efikasnost radne memorije, kratkoročne memorije i logičkog rezonovanja. U svakom zadatku data su tri broja i pravilo koje kandidat treba da zapamti. Zadatak kandidata je da pravilo koje mu je dato primeni na brojeve koji mu se pojavljuju. Vreme rešavanja je ograničeno.

  • Grupa zadataka koji se sastoje od parova reči koje su iste ili različite, a zadatak kandidata je da odgovori da li su reči iste ili različite. Kandidat ima ograničeno vreme za rešavanje zadataka, a za netačne odgovore dobijaju se negativni poeni. Negativni poeni se ne dobijaju za pitanja na koje kandidat nije odgovorio.
  • Grupa zadataka koja meri orijentaciju prema detaljima i perceptualnu preciznost. Zadaci se sastoje od imena koja su napisana sa leve i desne strane ekrana, a zadatak kandidata je da utvrdi da li su imena napisana isto ili različito. Vreme za rešavanje je ograničeno a za svaki netačan odgovor dobijaju se negativni poeni. Za pitanja na koje kandidat ne da odgovor se ne dobijaju negativni poeni. Brzina rešavanja ovih zadataka je veoma važna.
  • Zadaci koji procenjuju induktivno rezonovanje, sa figuralnim sadržajem. Kandidatima je ponuđeno 6 simbola i njihov zadatak je da odrede koji simbol nedostaje da bi se upotpunila velika slika. Osim što treba da nađu simbol koji upotpunjuje veliku sliku, kandidati treba da daju i još dva odgovora : simbol koji je najbolje drugo rešenje za upotpunjavanje slike, kao i najlošije rešenje za upotpunjavanje slike. Vreme rešavanja je ograničeno.
  • Zadaci koji procenjuju koliko kandidati brzo uočavaju detalje. Sastoji se od 4 kvadrata u kojima se nalaze sličice  (simboli). Tri kvadrata imaju iste sličice  raspoređene različito, a jedan ima različitu sličicu. Kandidati treba da izaberu kvadrat koji je po sadržaju sličica drugačiji od ostalih. Zadaci postaju sve teži i teži.
  • Zadaci koji procenjuju radnu memoriju. Dati su nizovi brojeva i pravila za pomeranje brojeve. Zadatak kandidata je da odredi kako će izgledati niz brojeva nakon pomeranja tj. upotrebe datog pravila. Zadaci su sve teži i teži.  Brzina i tačnost u ovim zadacima su veoma važni.
  • Zadaci koji mere sposobnost razumevanja pojmova, tačnije sposobnost primene opštih pravila (deduktivno rezonovanje). Postoje dve grupe zadataka. U prvoj vrsti zadataka postoje dve reči koje stoje u određenom odnosu. Zadatak kandidata je da pronađe taj odnos i primeni ga tako što će među ponuđenima naći reč koja stoji u istom odnosu sa zadatom reči. U drugoj grupi zadataka daju se par reči u određenom odnosu. Zadatak kandidata je da među ponuđenim parovima reči izaberu onaj koji stoji u istom odnosu kao zadati par reči. 2. Procena profesionalnog interesovanja

Profesionalna interesovanja ispitivaće se tako što će kandidati imati zadatak da rangiraju tipove posla po tome koliko su za njih privlačni.

3. Znanje engleskog jezika

Procenjivaće se znanje engleskog jezika (nivo A2) sa 20 pitanja sa više ponuđenih odgovora od kojih je samo jedan tačan. Data je rečenica u kojoj nedostaje reč ili više reči, a zadatak kandidata je da od ponuđenih izaberu onu koja nedostaje. Test je selekcioni i potrebno je tačno rešiti 11 od 20 pitanja. Vreme za rešavanje testa je ograničeno na 15 minuta.

4.Radne vrednosti se definišu kao opšti i relativno trajni ciljevi kojima pojedinci teže u radu. O*netov model radnih vrednosti, obuhvataj sledeće komponente: Međuljudski odnosi, Nezavisnost, Postignuće, Priznanje, Radni uslovi i Podrška, a dominantne radne vrednosti svakog kandidata procenjuju se na osnovu procene važnosti za kandidata tvrdnji koje se odnose na pojedine radne vrednosti.

5. Radni stilovi predstavljaju karakteristike pojedinca koje mogu uticati na način i uspešnost zaposlenog u obavljanju posla. O*netov model pretpostavlja sledeće karakteristike važne za uspešnost u poslu ili obuci za neko zanimanje: Inovativnost, Nezavisnost, Individualizam, Analitičnost,  Temeljnost, Postignuće, Nivo energije, Liderstvo, Socijalna orijentacija, Saosećanje, Prilagodljivost, Impulsivnost, Integritet, Tolerancija na stres, Upornost, Inicijativnost.  Procena ovih karakteristikase vrši na osnovu zadataka u kojima kandidati treba da odgovore koliko se slažu sa određenim tvrdnjama.

Leave a Reply

Your email address will not be published.